آشنایی با متاورس، مبانی و کاربردها در کسب و کار

5/5 - (1 امتیاز)

قسمت دوم از مجموعه وبینارهای ترندی شو

وبینار آشنایی با متاورس، مبانی و کاربردها در کسب و کار

سخنران: دکتر مصطفی مرشدی

كارشناسي مهندسي صنايع، دانشگاه صنعتي شريف

دکتری DBA California Intercontinental University

محقق و مدرس حوزه تحول دیجیتال و متاورس

سرفصل‌ها:

مبانی و تعاریف متاورس

ویژگی‌های متاورس

تکنولوژی‌های سازنده متاورس

معماری ساختاری

نحوه تشکیل متاورس

فرصت‌های متاورس برای کسب و کارها

راه کارهای سرمایه گذاری در متاورس

نیازمندی‌ها و چالش‌های توسعه متاورس

متاورس

پیاده، اجرا و انجام هرچه بیشتر تجربیات، کارها و اتفاقات روزمره در دنیای مجازی است که جنبه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی،‌ بازی‌های ویدیوئی، فناوری واقعیت مجازی «VR» و واقعیت افزوده «AR» و در نهایت بلاک‌چین را با یکدیگر ادغام می‌کند. به همین دلیل متاورس را می‌توان به دنیایی که توسط «VR» و «AR» ساخته می‌شود هم نسبت داد.

متاورس چیست؟

متاورس از دو واژه «Meta» به معنای برتر و «Verse» که از کلمه‌ی «Universe» گرفته شده به معنی «جهانی» است. به این ترتیب عبارت متاورس را می‌توان «جهان برتر» یا «برتر از جهان» تلقی کرد. دنیایی که بسیاری از محدودیت‌ها را زیر پا می‌گذارد و ممکن است مفهوم زمان و مکان را برای ما تغییر دهد.

واقعیت مجازی (VR)

واقعیت مجازی «Virtual Reality» که به اختصار به آن «VR»  می‌گویند یک دنیای دیجیتالی است که افراد با ورود به آن و با استفاده از عینک‌های واقعیت مجازی با اشیاء و کلیه وقایع موجود در آن تعامل داشته باشند. به این صورت که کاربر با زدن این عینک وارد دنیای مجازی شده و در این دنیا می‌تواند تجربیت گوناگونی داشته باشند.

واقعیت افزوده (AR)

واقعیت افزوده «Augmented Reality» که به آن «AR» هم می‌گویند، در کنار واقعیت افزوده «VR» ابزار تحقق متاورس محسوب می‌شود. به عبارتی دیگر عبارت واقعیت افزوده، همانطور که از اسمش پیداست، ماهیت اضافه‌کنندگی دارد. یعنی یک شی‌ء یا کاراکتر دیجیتالی را به یک فضا اضافه می‌کند و برای درک بهتر می‌توان بازی پوکمون گو را مثال زد.

ارزهای دیجیتال و NFT

در دنیای متاورس هم این امکان برای کاربران وجود دارد که همانند دنیای واقعی به خرید و فروش و معامله بپردازند که ارزهای دیجیتال بهترین انتخاب‌اند. یکی از جدیدترین پدیده‌های فناوری بلاک‌چین، NFT، که به سرعت هم در حال گسترش است و یکی از نقش‌های آن اعطای مالکیت کامل شخصیت‌ها، آیتم‌های جمع‌آوری‌شده در بازی و حتی زمین مجازی به افراد است.

متا (فیسبوک)

شرکت فیس‌بوک (Facebook)،‌ غول حوزه فناوری، یکی از نمونه شرکت‌های پیشرو در حوزه متاورس است که به تازگی نام خود را به متا تغییر داده است. از آنجاکه شرکت فناوری فیس‌بوک دارای پتانسیل بالای و منابع مالی گسترده است به نظر می‌رسد ورود آن به حوزه متاورس تحول بزرگی را در این بخش ایجاد کند.

نویسنده محتوا: عرشیا احمدی