دانشکده مهندسی صنایع

معرفی دانشکده مهندسی صنایع:

مهندسی صنایع با ترکیب علوم مختلف همچون ریاضیات، مهندسی، مدیریت و اقتصاد در قالب یک چارچوب سیستماتیک، سعی در بهبود اثربخشی و کارایی سیستم‌های خرد و کلان تولیدی و خدماتی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حکومتی دارد. رویکردهای مورد استفاده در این رشته منجر به پاسخ گویی مناسب، افزایش رضایت مشتری، تطبیق پذیری صحیح، بهبود مستمر کالاها و خدمات و نیز سودآوری بیشتر می‌شود. رویکرد مسئله محور و همین طور تمرکز بر توسعه راه‌حل‌ مبتنی بر تفکر سیستمی خلاقانه، از جمله تفاوت‌های عمده مهندسی صنایع با رشته‌های دیگر می‌باشد. این نگاه متفاوت باعث شده است که مهندسی صنایع به عنوان یک فرارشته شناخته شود و حتی منجر به تغییراتی شگرف در سایر رشته‌های سنتی فنی و مهندسی گردد.

رشته مهندسی صنایع در دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی (۱۹۷۳ میلادی) با تغییر رشته ماشین‌سازی به مهندسی صنایع ایجاد و اولین گروه از فارغ‌التحصیلان این رشته نیز در سال ۱۳۵۶، با استقبال مطلوب جامعه صنعتی کشور به سرعت جذب بازار کار شدند. با توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های آموزشی دانشکده در سال ۱۳۶۴، تحصیلات تکمیلـــی با یک گرایش مهندسی صنایع شروع و پس از یک دهه تعداد رشته هــــا و گرایش های مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد به ۵ گرایش افزایش یافت .

هم اکنون دانشکده مهندسی صنایع در چهار گروه علمی:

۱- مهندسی صنایع

۲- مهندسی سیستم‌های هوشمند

۳- مدیریت بهره‌وری و پروژه

۴- مهندسی لجستیک و زنجیره تامین

فعالیت می‌نماید و دارای یک رشته در کارشناسی، ۹ گرایش در کارشناسی‌ ارشد و پنج گرایش در مقطع دکترا می‌باشد. برنامه‌های درسی این دانشکده نیز با توجه به نیاز صنعت و بازار کار، هم‌تراز با دانشگاه های معتبر دنیا و با رویکرد تأمین نیاز علمی و تخصصی کشور و منطقه تدوین شده است.