آشنایی با علم داده و یادگیری ماشین

Rate this post

قسمت اول مجموعه وبینارهای ترندی شو

وبینار آشنایی با علم داده و یادگیری ماشین | از شروع تا موفقیت

سخنران: مهندس سجاد حیدری

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه تربیت مدرس

دیتا ساینتیست سابق اسنپ‌فود

مشاور پروژه‌های علم داده

سرفصل‌های اصلی:

?What is Data Science and ML

Data Science Professional Careers and essential skills

?How to be good Data Science Expert in the future

علم داده

تصمیم‌های داده‌محور منجر به افزایش سود و بهبود بهره‌وری عملیاتی، کارایی کسب‌و‌کار و جریان‌های کاری مي‌شود. در سازمان‌هایی که با ارباب رجوع سر و کار دارند، علم داده به شناسایی و جلب مخاطبان هدف کمک می‌کند. این دانش همچنین می‌تواند به سازمان‌ها در استخدام نیروهایشان کمک کند.

یادگیری ماشین

یادگیری ماشین از شیوه‌های سنتی جمع‌آوری آمار متولد شد، با تلاش شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، مایکروسافت، فیس‌بوک، آمازون و … رشد کرد و حالا به یکی از داغ‌ترین موضوعات حوزه فناوری در دهه گذشته تبدیل شده است. در سال‌های آینده از طریق فرایندهای تجاری، حجم بسیار بیشتری از داده‌ها نیز جمع‌آوری خواهد شد و یادگیری ماشین بیش از پیش لازم می‌شود.

علم داده چیست؟

علم داده به ترکیب منحصر به فردی از اصول و روش‌­ها، اعـم از تحليل، مهندسی، کارآفرینی و علم ارتباطات اشاره دارد که می­کوشد از داده‌­ها، ارزش اقتصادی خلق کند.

یادگیری ماشین چیست؟

یادگیری ماشین، روشی برای تحلیل داده‌­ها است که مدل­‌های تحلیلی را به صورت خودکار ایجاد می­‌کند. این علم، شاخه‌ای از هوش مصنوعی است که مبتنی بـر ایـن ایـده است که سیستم­‌ها می‌­توانند با حداقل دخالت انسان از داده‌­ها بیاموزند، الگوها را شناسایی کنند و بر اساس آن تصمیم بگیرند .

دانشمند داده

دانشگاه هاروارد به درستی بیان کرده­ است که شغل دانشمند داده جذاب­ترین شغل در قرن 21 است. این شغل پر تقاضا می­تواند تأثیر قابل توجهی در موفقیت مالی، عملیاتی و استراتژیک شرکت­ها داشته باشد.

کاربرد یادگیری ماشین

نتفلیکس: پیشنهاد فیلم و سریال به کاربران و ایده برای ساخت فیلم و سریال جدید با توجه به تاریخچه عادت­های میلیون‌ها کاربر.

خودروهای خودران گوگل: درک ابعاد، فاصله اشیا، در نظر گرفتن شرایط جوی و رفتار کاربران توسط خودرو با استفاده از داده‌­ها و تجربیاتش.

نویسنده محتوا: عرشیا احمدی